سوییس

سوییس

5
(1)

سوئیس

سوئیس کشوری محصور در خشکی و از کشورهای مرکزی اروپا محسوب می شود. این کشور از غرب با فرانسه، از جنوب با ایتالیا، از شرق با اتریش و لیختن اشتاین و از شمال با همسایه مجاورت دارد. سوئیس یکی از بهترین کشورهای دنیا از لحاظ شاخص های کیفی زندگی و اقتصادی است.

این کشور دارای آب و هوایی معتدل است که وجود ارتفاعات متنوع در این کشور باعث شده تغییرات آب و هوایی در قسمت های مختلف آنوجود داشته باشد.

در یک نگاه کلی می توان آب و هوایی سوئیس را با زمستان هایی سرد و همواره ابری و با بارندگی برف و باران  فراوان و تابستان های خنک رو به گرم ، کمی ابری  ، مرطوب و با بارندگی باران گاه و بیگاه توصیف کرد.

وجود دو رشته کوه مشهور اروپا یعنی رشته کوه های آلپ در جنوب و رشته کوه های ژورا یا جورا در شمال غربی باعث شده تا سوئیس را با این رشته کوه ها و کوه های بلند ان به خوبی بشناسند و همواره به عنوان مقصدی برای علاقمندان به ورزش های زمستانی در زمستان ها به دلیل داشتن پیست های اسکی فوق العاده و مناظر حیرت انگیز مبدل شده است.

هر چند سوئیس دارای فلات مرکزی با تپه های رو هم افتاده، دشت ها و دریاچه های بزرگی است که جلوه های طبیعی خاص و بی نظیر این کشور را کامل کرده اند. بالاترین نقطه کشور سوئیس را می توان قله کوه Dufourspitze دانست که در ارتفاع 6.634 متری دریا قرار دارد و پایین ترین نقطه این کشور دریاچه ماگیرور (Maggiore ) است که تنها 195 سانتی متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

استقلال و بی طرفی کشور سوئیس یکی از شاخص های اصلی این کشور محبوب است که البته این استقلال توسط تمامی قدرت های بزرگ و کوچک دنیا مورد احترام واقع شده است. سوئیس کشور بسیار منظبتی است و کاملا در مسائل مختلف سعی در بی طرفی دارد و از سال 1815 نیز این کشور به هیچ عنوان وارد هیچ درگیری نظامی نشده است.

ادغام سیاسی و اقتصادی کشور های اروپایی در نیم قرن گذشته  به توسعه نقش سوئیس در این میان بیشتر اثر گذاشته تا جایی که این کشور به عنوان خانه بسیاری از سازمان های بین المللی  و جهانی  انتخاب و نقش مهمی در روابط کشور های اروپایی و جهانی ایفا می کند. با این حال کشور سوئیس تا سال 2002 به سازمان ملل متحد هم نپیوسته بود و بعد از الحاق به این سازمان نیز همچنان تعهد خود به بی طرفی را در تمامی مسائل حفظ کرده است.

سوئیس چهار فرهنگ متفاوت اروپایی را در اصل نشان می دهد. زمانی که در شمال شرقی این کشور حضور دارید با مردمی قانونمند و بسیار منظم سر و کار خواهید داشت که از 8 تا 17 قویا درگیر کار هستند و عمدتا مردم این قسمت را مردمانی سوئیسی آلمانی تشکیل می دهند و با زبانی بین آلمانی سوئیسی صحبت می کنند.

وقتی به جنوب غربی قدم می گذارید  با مردمی خوش گذران و باده نوش و با سبک زندگی آزادانه و راحت مواجه خواهید شد  که نشان از فرهنگ غالب فرانسوی در این مناطق دارد.

در جنوب شرقی یعنی جنوب رشته کوه آلپ فرهنگ آرام ایتالیایی رواج دارد و با مردمی که عموما اهل تفریح و نوشیدن کاپوچینو هستند و در مرکز کشور سوئیس مردمانی اغلب با سبک کلاسیک سوئیسی زندگی می کنند . ترکیب فوق العاده ای که تحت قوانین مشخص و دقیق کشور سوئیس زندگی مسالمت امیزی را سال ها است تجربه می کنند.

اقتصاد سوئیس همواره زبانزد جهانیان بوده است. این کشور دارای بازار مدرن، صلح آمیز و با ثباتی است که با ایجاد این شرایط اقتصادی ، نرخ بیکاری بسیار کم، نیروی کار ماهر و متخصص و تولید ناخالص ملی  بسیار بزرگتر از اقتصاد های بزرگ اروپای غربی به خوبی توانسته معنی واقعی ثبات اقتصادی را تعریف کند.

سوئیس بر خلاف سیاست های پیشین خود در سال های اخیر عملا اقتصاد خود را با اقتصاد اتحادیه اروپا گره زده است تا بتواند در افزایش رقابت های بین المللی سهم خود را مشخص کند.

در کنار شرایط اقتصادی و تولیدی فوق العاده سرمایه گذاری امن در این کشور نیز حائز اهمیت فراوان است به طوری که بسیاری از سرمایه گذاران دنیا در این کشور به راحتی سرمایه گذاری کرده اند. یکی از حوزه هایی که به خوبی در آن در طول سال های قبل سرمایه گذاری شده حوزه گردشگری و توریسم است.

 ایجاد زیر ساخت های مختلف گردشگری و ایجاد شرایط ساده ورود و خروج به این کشور به همراه داشتن طیف وسیعی از جاذبه های گردشگری تاریخی و مدرن ، موهبت ها و زیبایی هایی طبیعی و غیره ، سوئیس را تبدیل به یکی از بهترین کشورهای گردشگری دنیا کرده است.

از مهم ترین جاذبه های گردشگری کشور سوئیس می توان به دریاچه ژنو، کوه های ژورا یا جورا و کوه های آلپ، برنز لولند(Bernese Lowlands)، برنز هایلند (Bernese Highlands)، آپنزل (Appenzell)، تیچینو (Ticino)، لوسرن (Lucerne)، اینترلیکن (Interlaken)، زرمات (Zermatt)، خود شهر ژنو و شهرهای سنت موریتز، بازل، برن، زوریخ و سایر شهر های دیدنی سوئیس که هر کدام با دیگری متفاوت بوده است را می توان در کنار آثاری همچون گرینلدل والد (Grindelwald)، اسپیز( Spiez)، راین فال (Rhine Falls) و غیره مورد اشاره قرار داد.

زوریخ

زوریخ پر جمعیت ترین و بزرگترین شهر کشور سوئیس با جمعیت حدود 390000 نفر در شهر اصلی و 1.2 میلیون نفر در مناطق اطراف شهر می باشد. شهر زوریخ در امتداد دریاچه زوریخ قرار گرفته است، جایی که دریاچه زوریخ تا مسیر رودخانه لیمات (Limmat) در شمال سوئیس جریان دارد.

از نظر مساحت و جمعیت زوریخ بزرگترین شهر کنفدراسیون سوئیس شناخته می شود. این شهر مرکز مالی کشور سوئیس و اوراق بهادار  این کشور بوده و بسیاری از نهاد ها و شرکت های بین المللی و چند ملیتی و جهانی نیز در این شهر واقع شده اند که اهمیت این شهر را بیش از پیش کرده است.  کنفدراسیون فوتبال جهان یا فیفا نیز در زوریخ واقع شده است. مرکز ملی آلمان سوئیس و همچنین مرکز آزانس بین المللی رسانه ای هم به همراه تلویزیون ملی آلمان سوئیس نیز در این شهر واقع شده است.

به غیر از تعداد زیادی از نهاد های ملی و بین المللی و جهانی شهر زوریخ به دلیل وجود دو دانشکاه بسیار بزرگ و معروف به نام های دانشگاه  ای تی اچ زویخ (ETH Zürich) که موسسه دانشگاهی فدرال سوئیس محسوب می شود و برنده 21 جایزه نوبل تاکنون بوده است و دانشگاه اصلی زوریخ (University of Zurich) که 12 جاایزه نوبل را تا به حال به دست اورده است نیز در این شهر واقع شده اند. این دو دانشگاه در جایگاه 15 و 50 جهان در لیست برترین دانشگاه های جهان واقع شده اند. شما همچنین می توانید بزرگترین مرکز توسعه گوگل را در شهر زوریخ  پیدا کنید.

از آنجایی که شهر زوریخ مرکز اصلی شبکه ریلی کشور سوئیس و همچنین بزرگترین و پر جمعیت ترین فرودگاه بین المللی در کشور را دارد به عنوان قطب اصلی گردشگری در کشور سوئیس شناخته می شود. این شهر فاصله بسیار کمی با استراحتگاه های توریستی منطقه آلپ دارد و به دلیل دید مناسبی که به مناظر کوهستانی آلپ دارد به عنوان پورتال آلپ شناخته می شود.

البته بر خلاف تصور غالبی که وجود دارد زوریخ پایتخت کشور سوئیس نیست. سوئیس یک کشور کنفدراسیونی است که مجموعه ای از کانتون ها را در خود جای داده و به همین دلیل ترجیح این کشور اجتناب از عنوان کردن یک شهر به عنوان پایتخت مرکزی خودش می باشد تا نظم اجتماعی این کشور همچنان محکم و دقیق باقی بماند. با این حال مرکز دولت کشور سوئیس شهر برن است.

زوریخ آوازه زیادی از نظر نظم و انضباط دارد و به عنوان یک شهر با کارامدی فوق العاده بالا شناخته شده است. شاید به همین دلیل است که همواره زوریخ را به عنوان شهری با بالاترین سطح و استاندارد های زندگی در سراسر جهان می شناسند و همواره در بالای لیست رتبه بندی برترین شهرهای دنیا قرار دارد.

اما در پانزده سال گذشته شهر زوریخ به عنوان یک مقصد گردشگری عالی نیز تعریف و تبدیل شده است. اصلی ترین دلایل این رویکرد را می توان در لیبرالیزاسیون اجتماعی در این شهر با بیش از 80 کلوپ شبانه و همچنین توسعه زیر ساخت های شهری و غذاهای عالی با مراکز غذاخوری فوق العاده که بالغ بر 1500 رستوران بین المللی می باشند باید دانست.

شهر زوریخ یک شهر چند ملیتی است و از بین جمعیت فعلی این کشور از هر 3 نفر 1 نفر جمعیت غیر سوئیسی را در خود جای داده است. این شهر پر از مراکز اجرای اپرا و باله است ، کنسرت های کلاسیک و تئاتر های شناخته شده ای دارد و بالغ بر 50 موزه و 100 گالری را در خود جای داده است و به نوعی یکی از فرهنگی ترین و هنری ترین شهر های دنیا است.

زبان رسمی شهر زوریخ نوعی سوئیسی است که در واقع باید آن را آلمانی استاندارد توصیف کرد. این زبان برای اغلب نشریات و اعلامیه های رسمی و نوشتاری استفاده می شود و تقریبا توسط تمامی مردم این شهر مورد استفاده می شود هر چند زبان محلی اغلب مردم این شهر آلمانی است. گویش اصلی مردم زوریخ نوعی گویش به نام زوریخیتیش (Züridüütsch) است.

البته در سوئیس بصورت کلی و در شهر زوریخ هم عمدتا استفاده از زبان انگلیسی و فرانسوی هم شایع است. افرادی که به زبان آلمانی تسلط دارند مشکلی در برقراری ارتباط معمولا در این شهر ندارند هر چند زبان انگلیسی به عنوان زبان بین المللی توسط اغلب مردم درک می شود.

لوسرن

لوسرن شهر کوچک بسیار زیبایی در قلب قلمرو سوئیس  در کنار دریاچه آلدورف (Altdorf ) است، جایی که افسانه شلیک ویلیم تام به سیبی بر سر پسر خودش همچنان با شوق بر روی زبان ها می چرخد. شهر لوسرن که از اصلی ترین جاذبه های دیدنی کشور سوئیس شناخته شده است اولین شهری است که کنفدراسیون سوئیس ملحق شد. صنعت اول این شهر گردشگری است و عمدتا به عنوان دروازه ورودی زیبای کشور سوئیس معروف استو

تاریخ و افسانه های زیادی در این شهر موج می زند و ساختار تاریخی و مدرن تلفیق شده در این شهر حیرت انگیز است. تجارت اصلی شهر لوسرن عمدتا زیورآلات، کریستال، عکس ها و پوسترهای ناب ، حکاکی های چوبی و غیره می باشد.

شهر مینیاتوری لوسرن در شمال دریاچه ای به همین نام قرار دارد. این شهر مرکزی کاملا قدیمی و قرون وسطی ای دارد. اما این تنها دلیل تبدیل شدن لوسرن به پایگاه گردشگری سوئیس نیست. این شهر مهد انواع کنسرت ها و جشنواره ها است و آب و هوای فوق العاده آن، چشم انداز های زیبای کوهستانی و جاذبه های گردشگری فراوان دیگری هم دارد.

لوسرن بعد از اینکه جاده سنت گوتارد در دل کوه های آلپ به سمت این شهر باز شد رونق بسیار زیادی گرفت و به یکی از مهم ترین شهر های سوئیس و دروازه ورودی این کشور مبدل شد.

یکی از نماد های شهر لوسرن پل چوبی است به نام چپل که به دوران قرون وسطی ساخت آن باز می گرد. این پل که هنوز هم مورد استفاده می باشد یکی از جذاب ترین پل های اروپا است که طرفداران زیادی دارد. از شاخصه های اصلی شهر زیبای لوسرن تلفیق آثار تاریخی با رشد شهری و معماری نوین است.

شهر لوسرن یکی از معدود شهرهایی است که با افق بلند کوه نمای خود را تنظیم می کند و همواره سایه کوهستان بلند آلپ را در حمایت از خود می بیند. کوهی که با دریاچه و رودخانه تلفیق شده و مناظر بسیار زیبا و رمانتیکی را پدیدار کرده است.

در شهر لوسرن به غیر از بازدید از جاذبه های تاریخی می توانید انواع جاذبه های طبیعی را نیز تماشا کنید. به رستوران ها بین المللی رفته و بهترین نوع غذاهای محلی را تجربه کنید و یا به موزه ها رفته و آثار بی بدیلی را مشاهده کنید.

لوسرن از شهرهای فرهنگی کشور سوئیس محسوب می شود چرا که در این شهر انواع موزه های هنری و تاریخی، انواع نمایش ها و گالری ها و بسیاری از بزرگ ترین کنسرت های موسیقی دنیا و تئاتر های بزرگ دنیا در این شهر برگزار می شود. ضمن اینکه هنرمندان زیادی در عرصه موسیقی و هنر در این شهر زیسته اند.

معمولا بهترین زمان برای سفر به لوسرن تابستان ها  و اواخر بهار است اما این بدین مفهوم نیست که ماه های دیگر سال در این شهر نمی توانید تفریحی داشته باشید.

 البته به یاد داشته باشید که حتی در تابستان هم هوای شهر لوسرن سرد است و باید با خود لباس گرم داشته باشید. لوسرن در فصول سرد سال خانه اسکی بازان و علاقمندان به ورش های زمستانی است، در این فصل هم کارناوال مشهور شهر به راه می افتد و هم اینکه قیمت ها بسیار ارزان تر می شوند.

کشور سوئیس سیستم حمل و نقل بسیار پیشرفته عمومی دارد و این شامل حال شهر لوسرن هم می شود. تمامی مکان های دیدنی این شهر را به راحتی می توانید با قطارهای شهری شهر لوسرن پیمایش کنید. کیفیت عالی خدمات حمل و نقل عمومی و قیمت بسیار مناسب آن باعث شده تا خیابان های شهر خلوت تر از بسیاری دیگر از کشورها و شهرهای دنیا باشد. هر چند استفاده از دوچرخه نیز در بین مردم محلی و مسافران به گزینه قابل اعتماد و بسیار مناسبی مبدل شده است.

در شهر لوسرن شما می توانید در اغلب ماه ها شاهد برگزاری جشنواره های مختلفی باشید.  اغلب این جشنواره ها را جشنواره های موسیقی تشکیل می دهند زیرا مردم لوسرن عاشق موسیقی هستند.

از اصلی ترین جاذبه های گردشگری شهر لوسرن در کنار بسیاری از جشنواره ها و مناظر طبیعی می توان به مواردی چون : پل چَپِل ( Chapel Bridge) ، شهر قدیمی ( Old Town)، پل اسپرو (Spreuerbrücke )، موزه روسنگارت (Museum Sammlung Rosengart )، موزه حمل و نقل سوئیس (Swiss Transport Museum )، کلیسای یسعویون ( Jesuit Church) ،  سنگواره یا بنای یاد بود شیر (Lion Monument )، دیواره های قدیمی شهر (Town Walls )، باغ گلاسیر یا سردخانه (Glacier Garden )، برج های دو قلو کلیسا هافکریش ( Hofkirche) و بسیاری دیگر از جاذبه های گردشگری که تماشای آنها نیز خالی از لطف نیست.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.