TITLE

DESCRIPTION

اروپا

5
(3)

قاره اروپا

قاره اروپا بعد از قاره اقیانوسیه کوچکترین قاره جهان است و در نیمکرده شمالی زمین واقع شده است. به دلیل اینکه این قاره با قاره آسیا رد یک پهنه خشکی واقع شده اند برخی به این دو قاره نام واحد اوراسیا را داده اند. قاره آسیا و قاره اروپا بواسطه رشته کوه های اورال از همدیگر مجزا شده اند.

در قاره اروپا حدود 730 میلیون نفر زندگی می کنند که نزدیک به 11 درصد از کل جمعیت جهان است و بصورت تقریبی 10 میلیون کیلومتر مربع مساحت این قاره است. البته از نظر جمعیت قاره اروپا بعد از قاره آسیا بیشترین جمعیت کره زمین را در خود جای داده است.

قاره اروپا بصورت یک شبه جزیره بزرگ در نقشه ها دیده می شود. این قاره در شمال افریقا و در شمال غرب آسیا واقع شده است و به دلیل سر سبز بودن اغلب مناطق و کشورهای این قاره به موجب واقع شده در منطقه معتدل شمالی نام قاره سبز را بر روی قاره اروپا گذاشته اند. از ویژگی های ممتاز این قاره احاطه شدن آن بواسطه انواع اقیانوس ها و دریاها می باشد .

این قاره از جنوب شرقی با دریای خزر و دریای سیاه، از جنوب با دریای مدیترانه، از غرب با اقیانوس اطلس و از شمال با دریای آدریاتیک تلاقی و همسایگی دارد که این شرایط باعث شده تا آب و هوای مرطوب و معتدل در اغلب کشورهای اروپایی حاکم باشد. البته جریان آب گرمی که از ااقیانوس به سمت آب های غربی اروپا جریان دارد و به نام گلف استریم موسوم است نیز در این جریان و معتدل شدن هوا بی تاثیر نیست.

همین شرایط همچنین بر روی زمین های این قاره تاثیر فوق العاده ای داشته و بیش از یک سوم زمین های این قاره را حاصلخیز کرده است که به نسبت سایر قاره های جهان و بخصوص با توجه به کم بودن میزان خشکی های آن قابل توجه است.

با توجه به یافته های به دست امده اولین انسان ها بالغ بر ده ها هزار سال قبل وارد این خشکی شده اند. اغلب مردم این قاره سفید پوست هستند و زبان غالب در اغلب این کشورها ریشه هندواروپایی دارد.

هر چند رشته کوه های مشهور آلپ، پیرنه، کارپات و بالکن در قاره اروپا واقع شده اند و بهترین مکان ها را برای ورزش های زمستانی به وجود آورده اند اما با این حال ارتفاع کلی قاره اروپا به نسبت سطح دریا چندان زیاد نیست. این قاره نه تنها در سیطره دریا ها و اقیانوس های مختلف است بلکه رودخانه های زیادی نیز از سرزمین های اروپایی جاری است که باعث دلپذیر تر شدن شرایط آب و هوایی این قاره و جلوه های دیدنی شهرهای مهم این قاره شده است.

مهم ترین وبزرگترین رودخانه جاری در دل اروپا را می توان رودخانه ولگا دانست که به دنبال آن باید نان رودخانه محبوب و مشهور دانوب، رودخانه راین، رون و البه را نیز به زبان آورد، رودخانه هایی که تاثیر زیادی در اقتصاد کشورهای اروپایی و مبادله کالا نیز دارند.

اصطلاح و یا کاربراد تقسیمی اروپای غربی و اروپای شرقی در اصل با اهداف سیاسی همراه است، در واقع کشورهای اروپای شرقی آن دست از کشورهایی هستند که در زمان شوروی و فعلی روسیه از کشورهای بلوک شرق و بعضا عضو اتحادیه جماهیر شوروی بودند. روسیه بزرگترین کشور اروپایی و البته جهان است که قسمت های عظیمی از خاک این کشور تا آسیا گسترده شده است ولی اغلب مردم این کشور در غرب کوه های آرال و در قسمت اروپایی روسیه ساکن هستند.

برای شناخت بهتر اروپا بهتر است این قاره را با تقسیم بندی مناطق زیر بشناسیم:

مناطق بالکان

در این منطقه کشورهای مونته نگرو، کرواسی، مولداوی، بوسنی و هرزگوین، مقدونیه، بلغارستان، آلبانی، رومانی و کوزوو و صربستان واقع شده اند.

منطقه بالتیک

در این منطقه سه کشور لتونی، لیتوانی و استونی قرار دارند

منطقه بنه لوکس

در این منطقه نیز سه کشور بلژیک، هلند و لوکزامبورگ واقع شده اند

منطقه بریتانیا و ایرلند

انگلستان، جمهوری ایرلند، ایرلند شمالی و گرنزی و ولز در این منطقه قرار دارند

منطقه قفقاز

کشورهای آذربایجان، گرجستان و ارمنستان در این منطقه واقع شده اند.

منطقه اروپای مرکزی

در این قسمت از اروپا کشورهای آلمان، اتریش، جمهوری چک، اسلواکی، مجارستان، لهستان، سوئیس، لیختنستاین و اسلوونی قرار دارند.

شبه جزیره ایبری

کشورهای آندورا، پرتغال، اسپانیا و جبل الطارق در این قسمت از اروپا هستند

شبه جزیره ایتالیا

خود ایتالیا به همراه سن مارینو، واتیکان و مالت در این شبه جزیره واقع  شده اند.

منطقه اسکاندیناوی

کشورهای حوزه اسکاندیناوی را کشورهای ایسلند، دانمارک، نروژ،  جزایر فارو، سوئد و فنلاند تشکیل می دهند

کشورهای اوکراین، فرانسه، موناکو، روسیه، روسیه سفید، قبرس ، ترکیه و یونان نیز از دیگر کشورهای اروپا هستند که در هر یک از این مناطق نمی توانستند جای بگیرند.

جاذبه های گردشگری اروپا

اروپا به قاره سب شهرت دارد و به همین دلیل آثار طبیعی و بکر و دیدنی در انواع کشورهای اروپایی از شاخصه های بسیار بارز گردشگری در کشورهای اروپایی است. از بهترین سواحل دنیا گرفته تا بهترین جنگل ها و کوهستان ها، زمین های گلف، انواع دشت ها و جلگه ها و آبشارها و کوه های برف خیز مناسب برای پیست های اسکی و ورزش های زمستانی در یک سمت و سواحل داغ و آفتابی در اوج زمستان و ورش های تابستانی و آبی و غیره از سمت دیگر را می توان از نماد های گردشگری این قاره دانست.

هر چند قاره اروپا به همراه قاره اسیا قدمتی بسیار طولانی دارند  وهمواره در طول تاریخ دستخوش انواع تغییرات بوده اند و تاریخ پر فراز و نشیبی داشته اند. وجود انواع سازه های تاریخی و بازمانده های تاریخ امپراطوری ها و شرایط مختلف زندگی در این کشورها نیز همراه با هنرنمایی هنرمندان بزرگ تاریخی در این کشورها از دیگر جاذبه های مختلف این قاره می باشد.

بصورت کلی می توان مهم ترین شهر های اروپا را از نظر گردشگری شهرهای آمستردام هلند، استانبول ترکیه، بارسلونا و مادرید اسپانیا، شهر برلین آلمان، شهر پاریس فرانسه یا شهر عشاق، شهر پراگ مجارستان، شهر رم و فلورانس ایتالیا، شهر لندن انگلستان و شهر مسکو روسیه و ده ها شهر بسیار مشهور گردشگری دیگر در این قاره را نام برد.

همچنین از نظر آثار تاریخی و گردشگری نیز می توان آثار گردشگری مشهور اروپا را به شرح زیر دانست:

 • کلیسای جامع نوتردام فرانسه
 • موزه لوور پاریس فرانسه
 • کلیسای ساگرادا فامیلیا بارسلون اسپانیا
 • کاخ الحمرا گرانادا اسپانیا
 • کلیسای سن پیتر واتیکان اسپانیا
 • کولوسئوم رم ایتالیا
 • موزه بریتانیا لندن انگلیس
 • نگارخانه ملی لندن انگلیس
 • کلیسای جامع کلن آلمان
 • قصر نوی شوان اشتاین شوانگاو آلمان
 • کاخ توپکاپی استانبول ترکیه
 • مسجد ایاصوفیه استانبول ترکیه
 • آکروپلیس، آتن، یونان
 • کلیسا دومو ، فلورانس، ایتالیا
 • برج ایفل، پاریس، فرانسه
 • گرند پلس یا کاخ گرند، بروکسل، بلژیک
 • ساگرادا فامیلیا در بارسلون

و صد ها اثر تاریخی و گردشگری دیگر در اروپا که بازدید هر یک از این آثار خالی از لطف نیست.

جغرافیای اروپا

اروپا بعد از اقیانوسیه به عنوان کوچکترین قاره در جهان است که البته جمعیت زیادی در آن سکونت دارند و هر ساله نیز بر این جمعیت از طریق مهاجران افزوده می شود. این قاره از شمت شمال با اقیانوس منجمد شمالی، از طرف جنوب با دریای مدیترانه و دریای سیاه، از غرب با اقیانوس اطلس و از شرق با آسیا مجاورت دارد.

در شمال قاره اروپا کوه های کم ارتفاع و قدیمی و فرسوده و گنبدی شکل واقع شده اند ولی در عوض انواع جنگل ها و دریاچه ها را در این مناطق شاهد هستیم به همین دلیل اروپای پیر یا اروپای کهن نامی است که به این قسمت اروپا داده می شود.

اتحادیه اروپا

در سال 1957 طی توافقنامه ای به نام توافقنامه رم بین 6 کشور اروپپایی این اتحادیه بنیان گذاشته شد. در واقع اتحادیه اروپا با اهداف سیاسی و اقتصادی شکل گرفت و امروزه 28 یا 27 کشور را در خود جای داده است. با بزرگتر شدن اتحادیه اروپا در سال 1993 توافقنامه ای بین کشورهای عضو شکل گرفت که به نام توافقنامه ماستریخت نامیده می شود و در این توافقنامه چهارچوب کلی این اتحادیه شکل اساسی گرفت. این اتحادیه سیاست گذاری ها و اقدامات موثری را برای بهبود شرایط اقتصادی و زندگی کلی در بین کشورهای عضو شکل ریزی کرد . از جمله این موارد می توان به تعیین واحد پول مشترک به نام یورو در سال 1999 اشاره کرد. دستاوردهای این اتحادیه برای اروپا بسیار ارزنده بوده و توانسته بسیاری از مشکلات زندگی و معیشتی در برخی از کشورهای عضو را با سیاست های مشترک المنافع بر طرف کند.

زبان در اروپا

ریشه اغلب زبان های اروپایی هندواروپایی است. اما بصورت کلی زبان های رسمی در این کشورها را می توان زبان های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی، هلندی، پرتغالی، یونانی، روسی، مجاری، سوئدی و فنلاندی دانست.

سفر به هر یک از شهرهای اروپا با خود باری از دانش و تجربه را به همراه خواهد داشت. از بزرگترین محاسن کشورهای اروپایی این است که علی رغم داشتن اشتراکات زیاد فرهنگی و تاریخی هر یک از کشورها و حتی شهرهای این کشورها دارای جاذبه های گردشگری خاص و ویژه خود هستند.

موسسه گردشگری ملکه رویا با داشتن ارتباطات قوی و تجارب و دانش بسیار ارزنده بواسطه کارشناسان مجرب خود اقدام به برنامه ریزی و ارائه تورهای گردشگری ترکیبی و یا منحصر به فرد به جای جای شهرهای اروپایی با قیمت بسیار مناسب و مقرون به صرفه نموده است. برای همراهی ما کافی است به وب سایت ما سر بزنید و یا با تماس با کارشناسان ما از آخرین برنامه ریزی ها و تورهای فوق العاده ما برای سفر به دل اروپا مطلع شوید.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.