امریکا

آمریکای لاتین

5
(3)

قاره آمریکا

قاره آمریکا که بصورت کلی به آمریکا شهرت دارد  شامل تمامی کشورهای آمریکای شمالی و جنوبی و آمریکای مرکزی می شود و اجتماع این کشورها در قالب قاره آمریکا باعث شده تا بیشترین سطح زمین در نیمکره غربی و جهان را تشکیل دهند و بعد از آسیا بزرگترین قاره جهان نامیده شوند.

آمریکا شامل 8 درصد از کل سطح زمین است و 28.4 درصد از خشکی های زمین را به خود اختصاص داده است. از نظر توپوگرافی قاره آمریکا شامل زنجیره ای از کوهستان ها است که در طول سواحل غربی سیطره یافته اند و در شرق این قاره نیز غارهای بزرگ و رودخانه های عظیمی مانند رودخانه آمازون، رودخانه سنت لارنس و یا دریاچه های بزرگ می سی سی پی و لا پلاتا قرار گرفته اند.

آب و هوای آمریکا از آنجا که این قاره از شمال به جنوب 14000 کیلومتر امتداد دارد بسیار متفاوت است،  چرا که از تندرا های شمالگان تا گرینلند و آلاسکا را در بر گرفته و به جنگل های بارانی گرمسیری در آمریکای مرکزی و نهایتا آمریکای جنوبی امتداد یافته است.

انسان ها برای اولین بار از قاره آسیا و در بین حدود 17000 تا 42000 سال قبل وارد آمریکا شده و در این قاره ساکن شده اند. امروزه حدود 14 درصد از کل جمعیت جهان در این قاره ساکن شده اند که چیزی در حدود 900 میلیون نفر جمعیت را شامل می شود.

دلیل اینکه برای اولین بار آسیایی ها به این قاره قدم گذاشته و در آن ساکن شده اند این است که در روزگاران بسیار دور آسیا به آمریکای شمالی بوسیله یک نوار باریک خشکی اتصال داشته است.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته این باریکه خشکی آسیا را از طریق باختر به آلاسکا اتصال می داده است و مردم می توانستند در آن زمان از این باریکه برای سفر خشکی به امریکا استفاده کنند. حتی بر اساس همین پژوهش ها سرخ پوستان یا بومی های آمریکایی اصالتی آسیایی دارند و در ابتدا در آسیا ساکن بوده اند.

قاره آمریکا در قسمت نیم کره غربی کره زمین واقع شده است و خط استوا از این قاره رد شده است. عبور خط استوا از این قاره از قسمت آمریکای شمالی اتفاق افتاده است. آمریکا شمالی به همین دلیل اغلب آب و هوای گرم و استوایی دارد  ، آمریکای جنوبی اما عمدتا در قسمت جنوب خط استوا واقع شده است. با اسن توصیف در آمریکا تنوع آب و هوایی بسیار مشهود است به این صورت که در زمانی که آمریکای جنوبی فصل گرم سال را پشت سر می گذارد در آمریکای شمالی هوا سرد و بارانی است و همین موضوع دقیقا چند ماه بعد بر عکس اتفاق می افتدو این دو قسمت آمریکا یعنی امریکای شمالی و آمریکای جنوبی به واسطه کانال پاناما  به یکدیگر اتصال دارند.

بر خلاف تصور غالبی که وجود دارد آمریکا جنوبی در امتداد آمریکا شمالی و چسبیده به آن در قسمت جنوبی قاره قرار ندارد بلکه آمریکا جنوبی قسمت اعظم قاره آمریکا را در بر گرفته و تا قسمت های شمالی این قاره را نیز پوشش می دهد، کانال پاناما هم که اتصال دهنده این دو قسمت قاره است بصورت شرقی و غربی واقع شده است.

کشورهای کانادا و ایالات متحده امریکا و مکزیک بزرگ ترین کشورهای آمریکا شمالی هستند که بخش اعظمی از این قسمت آمریکا متعلق به این سه کشور است.

قاره آمریکا را عمدتا به دو قسمت تقسیم می کنند، یعنی همین امریکا شمالی و امریکا جنوبی، واژه امریکا مرکزی در واقع قسمتی از امریکا شمالی است و در اصل به مجموعه های کوچک و خشکی های کوچکی از آمریکا شمالی به عنوان آمریکا مرکزی یاد می شود. آمریکا جنوبی نیز شامل 13 کشور است که از نظر اندازه با این سه کشور اختلاف زیادی دارند.

واژه آمریکا لاتین نیز که بعضا ایجاد ابهام می کند واژه ای مجزا از این دو قسمت امریکا نیست. آمریکا لاتین توسط برخی از مردم محلی و بعدا توسط بسیاری از سیاستمداران و دولتمردان به قسمتی از آمریکا شمالی و آمریکا جنوبی اطلاق شد که زبان رسمی این مناطق اسپانیایی و یا پرتغالی است. در واقع آمریکا لاتین نیز جدای از این دو قسمت آمریکا نیست.

زبان پرتغالی و اسپانیایی به دلیل استعامار برخی از کشورها توسط دو امپراطوری بزرگ اروپا در آن زمان اتفاق افتاده است و به دلیل اینکه این دو زبان ریشه در زبان لاتین دارند به این نام خوانده می شوند. عمده کشورهای آمریکا لاتین را مکزیک و کشورهای آمریکا مرکزی و برخی از کشورهای آمریکا جنوبی در بر می گیرند.

کشف قاره آمریکا 

با از دست رفتن باریکه خشکی که آسیا را به آمریکا می رساند این قاره به حالت انزوا در آمد و تا چندین قرن کسی از این قاره اطلاع نداشت. دلیل اصلی آن هم این بود که در آن زمان نقشه های هوایی و رفت و آمد هوایی به شکل امروزی وجود نداشت و کشتی های عمدتا تجاری سفر های طولانی کمتری داشتند. در این بین وجود دو اقیانوس بسیار بزرگ و پهانور جهان در بین این سه قاره یعنی اقیانوس اطلس در بین قاره آمریکا و قاره اروپا و اقیانوس آرام در بین قاره امریکا و قاره آسیا بر این موضوع بیشتر دامن زده بود.

پس از اینکه قاره آمریکا از طریق اروپا کشف شد به دلیل اینکه این قاره در تصور آنان قاره ای نو ظهور بود به ان قاره بر جدید نام نهادند.

موضوع کشف امریکا تعاریف مختلفی را شامل می شود.اما بر اساس تحقیقات تقریبا به اثبات رسیده یکی از وایکینگ ها به نام لیف اریکسون که به لیف خوش شانس هم شهرت داشته و پسر فردی به نام اریک سرخ بوده برای اولین بار قاره امریکا را کشف می کند.

او خیلی اتفاقی قاره آمریکا ار کشف می کند. در واقع در طول یک سفر تجاری در سال 1001 میلادی کشتی او بر اثر طوفان از مسیر منحرف می شود و به سمت گرینلند می رود.

اریکسون حدود 500 سال قبل از کریستف کلمب به عنوان اولین فرد اروپایی قدم در سرزمینی به نام نیوفانلدند می گذارد که امروزه آمریکای شمالی نامیده می شود. البته خود اوا این سرزمین را وینلند نامید زیرا توت وحشی و انگور وحشی بسیار زیادی در آن وجود داشته است. او به دنبال یافتن افرادی در این سرزمین خط ساحلی را ادامه می دهد و سرزمین های هلولند و مارکند  را نیز کشف می کند و به احتمال زیاد دو حزیره لابرادور و بافین بوده اند.

پس از اریکسون برخی از اقوام وایکینگ ها و مهاجران دیگری نیز به این دیار آمدند اما ماندگار نشدند و خیلی زود از آنجا رفتند.

تا اینکه در سال 1492 قاره آمریکا توسط دریا نوردی نامدار به نام کریستوف کلمب بصورت رسمی کشف شد. هر چند در ابتدا کلمب تصور می کرد به هند رسیده و مردم آنجا را هندی نامید. 5 سال بعد یک دریانورد ایتالیایی به نام آمریکو وسپوس به امریکا سفر کرد و این قاره را به نام خود نامگذاری کرد زیرا کریستوف کلمب هنوز متوجه نشده بود که این قاره یک قاره جدید است و گمان می کرد که مسیری برای هند یافته است. با این حال به دلیل اینکه کریستوف کلمب کاشف آمریکا نامیده می شود نام کشور کلمبیا را از نام وی اقتباس کردند.

جغرافیای آمریکا

قاره امریکا بیشترین زمین را در نیمکره غربی تشکیل داده است. شمالی ترین منطقه آمریکا شمالی را جزیره کافه کلوبین ( Kaffeklubben) تشکیل داده که به عنوان نقطه پایانی زمین شناخته می شود. جنوبی ترین قسمت آمریکا جنوبی نیز جزیره تول (Thule ) است که بخشی از قطب جنوب نیز گاها نامیده می شود.

سرزمین اصلی آمریکا را کشورهای شمال تا جنوب این قاره تشکیل می دهند . فاصله بین دو انتهای قطبی آن شبه جزیره بوثیا (Boothia Peninsula ) در شمال کانادا و کیپ فروند (Cape Froward ) در پاتاگونیا شیلی تقریبا 14500 یا 14000 کیلومتر است.

غربی ترین منطقه آمریکا اصلی شبه جزیره سوراد (Seward Peninsula ) در آلاسکا است که جزیره آتو (Attu Island ) در این قسمت غربی ترین سرزمین آمریکا را تشکیل می دهد. شرقی ترین قسمت اصلی موجود در قاره امریکا نیز در شمال شرقی برزیل شهر پونتا دو سیکاس (Ponta do Seixas ) ولی منطقه نوردوستراندینگن (Nordostrundingen ) در گرینلند شرقی ترین منطقه آمریکا محسوب می شود.

جنوب آمریکا  از قسمت غربی در حدود 135 میلیون سال قبل از سوپر قاره گاندوانا (Gondwana ) شکافته شد و ساختار خود را به شکل قاره ای مجزا تشکیل داد. تقریبا حدود 15 میلیون سال قبل برخورد سرزمین کارائیب به جزایر اقیانوس آرام باعث بروز اتشفشان هایی شد که تشکیل چندین جزیره اتشفشانی در شمال امریکا را دادند.  شکاف موجود در مجمع الجزایر آمریکا مرکزی ادامه یافت و سرزمین های دیگری را ایجاد کرد. تا اینکه در حدود 3 میلیون سال پیش قاره آمریکا شمالی و امریکا جنوبی  با تنگه پاناما به هم اتصال داده شدند و در نتیجه زمین های مجاور آمریکای شمالی را تشکیل دادند.

رشته کوه های راکی، رشته کوه های آند، خلیج مکزیک، جنگل های آمازون، بیابان آتاکاما، دریای کارائیب، کوه های گویان،  دریاچه سوپریور، رودخانه بزرگ می سی سی پی و بسیاری دیگر از عوامل طبیعی امروزه در این قاره به عنوان اصلی ترین شاخصه های طبیعی این قاره شناخته می شوند.

کشورهای موجود در قاره امریکا

بصورت کلی در قاره امریکا 35 کشور مستقل حضور دارند که با اضافه شدن 20 کشور مستعمره دیگر که عمدتا در امریکا مرکزی قرار دارند می توان تعداد 55 کشور را در این قاره شناخت. تمامی کشور های مستعمره در امریکا مرکزی واقع شده اند و تنها منطقه گویان در آمریکا جنوبی تحت استعمار فرانسه است.

کشور های ایالات متحده آمریکا، کانادا، مکزیک، برزیل، آرژانتین، کلمبیا، ونزوئلا، پرو، کوبا، شیلی، گواتمالا، نیکاراگوئه، اروگوئه، اکوادور، پاناما، دومینیکن، جامائیکا، کاستاریکا، بولیوی، هندوراس، السالوادور، پاراگوئه، ترینیداد و توباگو، هائیتی و… از کشور های مستقل درقاره آمریکا هستند.

در این بین گویان فرانسه، پورتوریکو، آنتیل، گوادلوپ، برمودا، مارتینیک، ویرجین، مونتسرات، آروبا و غیره نیز از کشورهای مستعمره در آمریکا هستند که تحت استعمار کشورهایی مانند ایالات متخده ، فرانسه، هلند و انگلیس قرار دارند.

اقتصاد آمریکا

از نظر اقتصادی کشورهای حاضر در قاره امریکا چندان تشابهی با هم ندارد. برخی از کشورها که عمدتا در امریکا شمالی قرار دارند وضعیت اقتصادی بسیار خوبی دارند  و عمده کشورهای آمریکا مرکزی و ۀمریکا جنوبی چندان شرایط اقتصادی مناسبی ندارند و از کشورهای محروم تلقی می شوند.

در بین کشور های آمریکا جنوبی کشورهای برزیل، آرژانتین، ونزوئلا و کلمبیا به دلیل داشتن سیاست های درست توانسته اند شرایط اقتصادی مناسبی را تجربه کنند. کشورهای آمریکا مرکزی نیز عمدتا جزیره ای هستند و بزرگترین راه درامد انها صنعت توریسم است.

کشورهای بولیوی و پاراگوئه از فقیر ترین کشورهای قاره امریکا هستند که شاید دلیل اصلی آن عدم داشتن سواحل و بنادر می باشد زیرا این دو کشور تنها کشورهایی هستند که به دریا ویا آب های آزاد راه ندارند.

سفر به قاره پهناور امریکا و دیدن جاذبه های مختلف گردشگری در این کشورها و بخصوص جاذبه های طبیعی آن آرزوی هر فرد است.

موسسه گردشگری ملکه رویا با برنامه ریزی های منحصر به فرد این امکان را برای علاقمندان به بازدید این کشورها بصورت تورهای اختصاصی و ترکیبی فراهم نموده است تا با امکانات بسیار مناسب و لوکس و با قیمت مقرون به صرفه بتوانید در مدت زمان مورد نظر خودتان بسیاری از جذاب ترین جاذبه های توریستی این قاره را مشاهده و تجربه کنید. برای دریافت اخرین آفرها و پیشنهادات هیجان انگیز ما کافی است با کارشناسان ما در موسسه گردشگری ملکه رویا تماس بگیرید.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.