آسیا

آسیا

5
(3)

آسیا

آسیا قاره ای بیش از حد گسترده و بسیار متنوع است و در واقع باید این قاره را قاره ای با تنوعات فرهنگی و اجتماعی مختلف دانست که در مفهوم اصلی کلمه می توان قاره آسیا را قاره ای با جاذبه های گردشگری بسیار متنوع و متفاوت دانست. به سختی حتی می توان بعضا مرز های کشورهای این قاره را تعریف کرد.

از کوه های سر به فلک کشیده دریای سیه در غرب این قاره تا عرصه های برفی سیبری در شرق و ده ها ملیت و تنوع آب و هوایی در مرکز این قاره همگی سر شار از پتانسیل های دیدنی و جذاب هستند.

بلندترین نقطه جهان کوه اورست است که در مرز تبت و نپل در همین قاره آسیا واقع شده است و در ارتفاع 8.848 متری از سطح دریا واقع شده است. پایین ترین نقطه این قاره دریای مرده (Dead Sea ) هم در مرکز تلاقی کشورهای لبنان و فلسطین و در نزدیکی اسرائیل قرار دارد و ارتفاع آن 400 متر زیر سطح دریا است.

بلند ترین و یا طولانی ترین رودخانه آسیا  رودخانه یانگ تز (Yangtze )  است که بلندایی به طول 6300 کیلومتر دارد . بزرگترین دریاچه این قاره دریاچه خزر با 386400 کیلومتر مربع است که در مرز ایران و چند کشور دیگر آسیایی واقع شده است.

آسیا توسط اقیانوس آرام به سمت شرق، استرالیا به جنوب شرقی و اقیانوس هند به جنوب امتداد یافته است. مرز های این قاره با دریای سرخ در جنوب غربی، با اروپا و اورال در غرب و با اقیانوس اطلس در شمال مشخص شده است.

قاهر آسیا به عنوان پهناورترین قاره کره زمین است که بالغ جمعیت این کره خاکی را در خود جای داده است. بصورت کلی حدود 12 درصد از کل کره زمین و حدود 30 درصد از خشکی های زمین مربوط به آسیا می شود و بیش از 60 درصد مردم جهان در این قاره زندگی می کنند. کشورهای هند و چین به عنوان بزرگترین و پرجمعیت ترین کشورهای جهان در این قاره قرار دارند .

پیوند قاره آسیا به قاره اروپا باعث تشکیل مفهوم اوراسی و یا اوراسیا شد. هر چند کوه های اورال به همراه دریای خزر و دریای سیه و همچنین دریای آزوف  مرزی را در بین این دو قاره ایجاد کرده اند.

از سطح بالای کره زمین آسیا تقریبا سه گوشه است، این قاره که در نیمکره شمالی زمین قرار دارد ملیت ها و کشورهای زیادی را در خود جای داده است و دارای شبه جزایر بسیار زیادی است.

آسیا از نظر جغرافیایی نیز کشوری بسیار متنوع است. حدود 4.3 درصد از کل این قاره را کوه ها و تپه ها تشکیل داده اند. رشته  کوه های هیمالیا، قراقروم، پامیر، قفقاز، آلتایی، هندوکش و تیانشان که از بزرگترین رشته کوه های جهان هستند در قاره آسیا وجود دارند.

قاره آسیا به عنوان اولین مکان زندگی بشر شناخته می شود. همین موضوع باعث شده تا آثار و یافته های تمدن های کهن بشری در این قاره بی شمار باشند. تمدن هایی مانند تمدن بین النهرین، عیلامیان، آریایی ها و زا اورارتوها  اغلب در آسیای میانه ساکن بوده اند و در آسیار شرقی نیز تمدن های زیادی وجود داشته اند.

هر چند بسیاری از گردشگران اروپایی و آمریکایی به دنبال استفاده از تجهیزات و سطح زندگی مدرن و راحت به دنبال بازدید از کشورهای بزرگ و پیشرفته آسیا مانند ژاپن، سنگاپور، هنگ کنگ،  تایوان و کره جنوبی هستند اما تنوع زیست محیطی و قابلیت های بسیار زیادی برای بازدید و گردش در شهرهای مختلف آسیا وجود دارد.

کشورهایی مانند ویتنام، تایلند و اندونزی یا حتی کشورهای مالدیو و بوتان سرمایه گذاری های زیادی در این قاره برای جذب توریست انجام داده اند هر چند بعضا شرایط گردشگری در چنین کشورهایی محدود به موضوعات خاص شده است.

 اما وجود کشورهای فقیر در قاره آسیا مانند افغانستان، بنگلادش، لائوس و تیمور شرقی و یا کشورهایی که تحت شرایط جنگی  و نا امنی مانند افغانستان، عراق و یمن قرار دارند و یا کشورهایی که با رهبران محدود کننده ماند کره شمالی و ترکمنستان در این قاره وجود دارند باعث شده که دید کلی به این قاره کمی تحت تاثیر قرار بگیرد اما بصورت کلی قاره آسیا شامل کشورهای بسیار زیادی است که اغلب دارای شرایط امن و ایمنی برای مسافران هستند و در یک توصیف کلان باید مردم این کشورها را مهمان نواز و توریست دوست نامید.

آسیا را باید برای شناخت بهتر به مناطق مختلف تقسیم کرد که در زیر با آنها آشنا می شویم.

  • آسیای مرکزی

آسیای مرکزی شامل کشورهای افغانستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان می شود که به دلیل نبود هیچ نوع دریایی در اطراف آنها به محدوده بسته نیز شناخته می شود. از جاذبه های اصلی این کشورها می توان به صحراهای منحصر به فرد و چندین رودخانه پر آب مانند جیحون و سیحون اشاره کرد.

  • آسیای شرقی

کشورهای چین، ژاپن، مغولستان، کره شمالی، هنگ کنگ، کره جنوبی، تایوان تشکیل دهنده این قسمت از آسیا هستند. شهر های پیشرفته و توسعه یافته،  تاریخ پر فراز و نشیب و ساختمان های نو ظهور بسیار مدرن،  انواع سازه های تاریخی و معابد و موزه ها و غیره از اصلی ترین جاذبه های این کشورها هستند. آسیای شرقی پیشرفته ترین قسمت قاره آسیا تلقی می شود.

  • خاورمیانه

کشورهای ایران، عربستان، امارات، عراق، بحرین، یمن، قطر، عمان، لبنان، سوریه، فلسطین، کویت و اردن  در خاورمیانه واقع شده اند. قدیمی ترین تمدن های آسیا و یا حتی جهان در این قسمت واقع شده اند و طیف هیا مختلفی از انواع مذاهب و فرهنگ ها را می توان در این قسمت از قاره آسیا شاهد بود. انواع بافت های تاریخی و مذهبی، انواع جاذبه های طبیعی و بعضا شهرهای توسعه یافته و مدرن از شاخصه های این منطقه است.

  • منطقه روسیه و قفقاز

بزرگترین کشورهای جهان در این قسمت واقع شده اند هر چند جمعیت کمی نسبت به برخی دیگر از کشورها دارند. کشورهای آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و خود روسیه این قسمت را تشکیل داده اند.  محیط های طبیعی و دیدنی ، انواع کوه ها و دشت ها و مناطق قطبی و بسیار سرد از جاذبه های این منطقه است.

  • آسیای جنوبی

کشورهای بوتان، هنر، پاکستان، سریلانکا، مالدیو، نپال و بنگلادش در آسیای جنوبی واقع شده اند. این قسمت از آسیا نیز فرهنگ هایی با قدمت بالا و تاریخ و فرهنگ بسیار منحصر به فردی دارند.  ضمن اینکه سواحل و جزایر این کشورها و منابع طبیعی زیاد آنها باعث جذابیت بیشتر انها شده است.

  • آسیای جنوب شرقی

کشورهای برونئی، کامبوج، تیمور شرقی، اندونزی، لائوس، مالزی، میانمار، فیلیپین، سنگاپور، تایلند، ویتنام و بورما در این قسمت آسیا هستند . بصورت کلی طبیعت و جاذبه های طبیعی این منطقه در نوع خود بهترین در آسیا هستند. انواع جاذبه های طبیعی ، جنگل های وسیع و پر دامنه، تنوع زیستی و آب ها و چشمه های مختلف از جذابیت های این کشورها هستند.

آسیا هر چند هنوز هم نتوانسته در جذب گردشگری در مجموع به موفقیت کشورهای اروپایی و آمریکایی رسیده باشد اما به نظر می رسد با وجود قابلیت های متنوعی که دارد و با کمی سرمایه گذاری بهتر در این راه و توسه زیر ساخت ها و امکانات لازم به خوبی در اکر جذب گردشگر موفق باشد.

شهرهای بسیار مهم آسیا را می توان تهران، توکیو، هرات، اصفهان، مکه، دبی، مسقط، استانبول، بمبئی، بانکوک، آستانه، بیروت، کوالالامپور، کابل،  هنگ کنگ و برخی دیگر از شهرها را نام برد.

از جاذبه های گردشگری مشهور واقع شده در کل آسیا می توان به تخت جمشید شیراز ایران، پارک باستان شناسی انگکورا، بالی، دریای مرده، دیوار بزرگ چین، میدان نقش جهان اصفهان، کوه اورست، تاج محل هند ، شهر باستانی پترا، ریگستان سمرقند، کویر ورزنه، پارک ملی سانداربان و غیره را نام برد.

راه های سفر به آسیا

با توجه به وسعت قاره آسیا دسترسی به این قاره اصلا کار ساده ای نیست. بخصوص اینکه بر خلاف کشورهای اروپایی که خطوط ریلی و یا دریایی مشترک دارند در آسیا عملا در اغلب نقاط چنین خطوطی وجود ندارد و دلیل آن هم کاملا مشخص است، اولا توسعه تمامی شهرهای واقع شده در آسیا به یک اندازه نیست و دوم اینکه طول و فاصله شهرها  و کشورها از یکدیگر و همچنین عدم امکان ایجاد این زیر ساخت ها در برخی از مناطق از طرف دیگر این کار را در آسیا به مراتب مشکل تر کرده است.

با این حال برای ورود به آسیا راه های مختلفی دریایی، هوایی و حتی ریلی وجود دارد. اما بی تردید بهترین راه برای سفر به کشورهای مختلف قاره آسیا استفاده از خطوط هوایی است.

فرودگاه های بزرگی در اغلب کشورهای واقع شده در آسیا وجود دارند که خدمات بین المللی بسیار ایمن و معتبری را ارائه می دهند و بسیاری از بزرگترین شرکت های حمل و نقل هوایی نیز در این فرودگاه ها فعال هستند. فرودگاه های توکیو، پکن، هنگ کنگ، بانکوک، کوالالامپور، دهلی نو، بمبئی و سنگاپور روزانه به بیش از هزاران تا میلیون ها نفر توریست خدمات ارزشمندی را با پیشرفته ترین تجهیزات ارائه می دهند. در این بین فرودگاه های بیروت، امارات، امام خمینی تهران، عربستان و غیره نیز خدمات ارزشمند و خوبی به مسافران ارائه می دهند.

فرودگاه دبی، دوحه و ابوظبی بزرگترین فرودگاه های مرکزی آسیا هستند که به اغلب کشورهای دنیا اتصال شده اند. برای استفاده از خدمات ریلی برای سفر به آسیا تنها می توانید از مسیر های روسیه و ترکیه وارد آسیا شوید.  هر چند ممکن است راه های دیگری نیز وجود داشته باشد.

بصورت کلی خدمات و هزینه های سفر در کشورهای آسیایی به مراتب کمتر از کشورهای اروپایی و آمریکایی است. با توجه به وسعت کشور های آسیایی بهترین راه برای سفر درون خود آسیا نیز استفاده از خطوط هوایی است. وسعت و پهنای کشورهای آسیایی به حدی است که حتی برای سفر در داخل یک کشور نیز بهترین راه سفر هوایی است زیرا سفر های زمینی و ریلی و یا حتی دریایی اغلب زمان بر و خسته کننده است.

زبان در آسیا

همانگونه که توصیف شد آسیا کشوری با فرهنگ ها و نژاد های مختلفی است و این یعنی اینکه واژه زبان در آسیا بسیار واژه عجیب و بزرگی است.در آسیا زبان مردم یکی کشور نیز اغلب یکسان نیست و برای ارتباطات داخلی در برخی از کشورها استفاده از یک زبان رسمی و یا حتی زبان انگلیسی به عنوان زبان بین المللی تعیین شده است.

عموما برخی از زبان ها مانند عربی در خاورمیانه بسیار کمک کننده است، یا داشتن دانش زبان روسی در آسیای میانه و قفقاز مهم است، زبان هندی و اردو در آسیای جنوبی بیشترین استفاده را دارد  و زبان مالایی یا اندونزیایی در آسیای جنوب شرقی مهم ترین زبان است.  در این بین زبان فارسی در چندین کشور استفاده می شود، زبان ماندارین در چین و تایوان و بعضا سنگاپور استفاده می شود و از این دست زبان ها که مهم ترین همان بود که بیان شد. مشکل زبان در کشورهایی مانند هند، فیلیپین ، سنگاپور و یا هنگ کنگ به حدی است که زبان انگلیسی در این کشورها به عنوان یک ناجی معرفی شده است.

برنامه ریزی و بازدید از کشورهای و شهرهای مختلف آسیا نیاز به تخصص و تبحر زیادی دارد. کارشناسان حرفه ای ما در موسسه گردشگری ملکه رویا با برنامه ریزی و ایجاد تورهای خاص و یا ترکیبی ترتیبی اتخاذ کرده اند تا علاقمندان به بازدید از این قاره بزرگ بتوانند با همراهی با کارشناسان ما اغلب نقاط این قاره را با بهترین شرایط بازدید کنند.

بریا دریافت آخرین برنامه ریزی ها و فرصت های موجود برای بازدید و گردش در اقصی نقاط آسیا همین امروز با کارشناسان ما در ملکه رویا تماس بگیرید.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.